Na putu do mora, jedan je grad kroz koji morate proći. Karlovac, koji je najčešće usputna stanica, krije mnogo zanimljivosti zbog kojih se u njemu isplati dulje zadržati. Ima jedinstven položaj na četiri rijeke, a jedan je od rijetkih gradova koji zna točan datum svog nastanka. Osim ovih, u nastavku vam donosimo još zanimljivosti o gradu Karlovcu.
1. Zvijezda
Grad je svoj život započeo kao dio obrambene mreže dvoraca i utvrda koja se protezala od Senja do Đurđevca. Nadvojvoda Austrije, Karlo II ("Karl" na njemačkom) sklopio je dogovor o financiranju izgradnje i odlučio da se tvrđava prirodno nazove po njemu. “Karlstadt” na njemačkom, “Charlestown” na engleskom i “Karlovac” na hrvatskom. Tvrđava je projektirana u obliku šestokrake zvijezde sa svim značajkama idealnog renesansnog grada.
2. Rođendan Karlovca
Točan datum početka gradnje tvrđave je 13. srpnja 1579. godine. Upravo se taj datum svake godine slavi kao rođendan grada ili „Dan grada Karlovca“. Proslave kreću krajem lipnja, a u tjednima do rođendana puni su raznih događanja. Na sam dan rođendana održava se tradicionalni rođendanski bal na glavnom trgu te koncert.
3. Karlovački dani piva
Hrvatski Oktoberfest, kako ga vole zvati, tradicionalna je fešta koja slavi pivo, a prva se održala 1984. godine. Jedina godina kada nije bilo Karlovačkih dana piva bila je ratna 1991. godina. Održava se u zadnjim danima kolovoza, a prate ga brojni koncerti, događanja i naravno pivo.
4. Spot Michaela Jacksona
Video za njegov singl “Earth Song” objavljen je 1995. godine, a sniman je na četiri lokacije diljem svijeta. Bavila se temama okoliša i dobrobiti životinja sa scenama ilegalnog krivolova, uništavanja prašume i rata. U Karlovcu su snimane ratne scene. Lokacija koja je korištena u videu je predgrađe Turanj koje je praktički sravnjeno sa zemljom tijekom četiri godine borbi.
5. Prva glazbena škola
Iako se glazba poučavala i u drugim gradovima kao dio nastavnih planova i programa raznih obrazovnih institucija, prva samostalna glazbena škola u zemlji osnovana je u Karlovcu 10. listopada 1804. godine. Ona je zapravo jedna od najstarijih na području Balkana. Prvi učitelj glazbe bio je Franc Zihak i imao je 17 učenika. Danas ima oko 500 učenika i svakog ljeta je domaćin godišnjeg Karlovačkog međunarodnog pijanističkog festivala.
6. Prvo hrvatsko kino
“Edison” (nazvan po Thomasu Eddisonu) bilo je prvo namjenski izgrađeno kino u Hrvatskoj. Dovršeno je 1920. godine i imao je 470 sjedećih mjesta. U početku se smatralo ambicioznim imati tako veliku kino dvoranu u gradu veličine Karlovca. Međutim, pokazalo se da su kritičari u krivu i kazalište je iz noći u noć bilo puno. Nažalost, loša vremena i ratovi su ostavili trag pa je danas zgrada napuštena i čeka neka bolja vremena.
7. Grad parkova
Ovo je još jedan nadimak grada koji ne treba puno objašnjavati. Karlovac je uistinu grad parkova. Najpopularnija od svih je gradska šetnica. Kako je grad izgubio svoju obrambenu vrijednost u 19. stoljeću i napredovao, bedemi su srušeni kako bi se omogućilo daljnje širenje. Gradski ured za razvoj osnovan je 1886. godine, a njihov prvi zadatak bio je prenamijeniti isušene jarke u parkove i posaditi nizove stabala lipe i kestena duž vanjskog ruba zvijezde. Ovo je šetnica koja danas okružuje stari grad.
8. Ivanjski krijes
Od 1776. godine Ivanjski krijes slavi se svake godine 23. lipnja. Tradicionalno, paljenje velikog krijesa trebalo je otjerati zle duhove koji su mogli slobodno lutati u vrijeme ljetnog solsticija. Svake se godine u Karlovcu kvartovi Banija i Gaza bore tko može zapaliti veći krijes i čiji će duže gorjeti. Osim što se ovom manifestacijom obilježava dobrodošlica ljetu, ujedno je i početak rođendanskog slavlja grada.
9. Kamensko – drevna rimska luka
2015. podvodni su arheolozi počeli istraživati potopljeni brod otkriven 30-ak godina ranije u koritu rijeke Kupe kod prigradskog sela Kamensko. Identificiran je kao rimski te se smatra da je potonuo u brodolomu u 1. stoljeću. Brod je dobro očuvan, a u trenutku potonuća prevozio je teret cigli koje su još uvijek bile uredno složene. Već je poznato da se oko Karlovca nalazilo nekoliko rimskih kamenoloma, a vjeruje se da je Kupa služila za transport materijala u rimske gradove na nizvodno na rijeci.
10. Braća Seljan
Mirko i Stjepan Seljan rođeni su u Karlovcu i kojem su se i školovali. Njih dvojica su najpoznatiji po tome što su bili najveći istraživači svog vremena u kasnom 19. i ranom 20. stoljeću. Putovanja su ih vodila kroz Europu i u mjesta čak do Afrike i Amerike s ciljem da ljude obogate novim spoznajama i razumijevanjem svijeta. Neprocjenjiv je njihov doprinos na području klimatologije, geomorfologije i etnografije kroz dnevnike i kulturni inventar koji su donirani Etnografskom muzeju u Zagrebu. Mirkova sudbina nije poznata jer je nestao je u ekspediciji 1913. godine, dok je Stjepan posljednje godine proveo u Brazilu i umro 1936. godine.