Nacionalni park Brijuni sastoji se od 14 otoka, otočića i hridi te okolnog mora, ukupne površine od 33,95 km2 . Klima je blaga, mediteranska s mnogo sunca i topline što omogućuje razvoj bujne vegetacije te čini boravak na otocima više nego ugodnim. U doba antike otoci su se nazivali Insulae Pullariae, a tada su ih krasile brojne rimske vile čiji ostaci pričaju priču o povijesti ovog nacionalnog parka.
Brijuni su nacionalni park koji možete posjećivati danima i još uvijek ne bi imali dovoljno vremena za vidjeti sve što nudi. Zato smo za vas pripremili par mjesta koja ne smijete zaobići, a o drugim znamenitostima Brijuna ćemo nekom drugom prilikom.
Safari park
Na sjevernom rubu Velikog Brijuna smjestio se Safari park koji je dom autohtonih istarskih životinja, ali i egzotičnih južnoameričkih, afričkih i azijskih vrsta. Omiljena životinja parka je slonica Lanka koja dnevno mora pojesti barem 80 kilograma biljne hrane, a jednim srkom rila upije 6 – 10 litara vode. Parkom šeću i ljame kojima društvo rade stepska i planinska zebra dobivene na poklon iz Gvineje. Unutar safari parka nalazi se i etno park koji sadrži autohtone istarske životinje – boškarin, ovce, magarci i koze. U svakom slučaju životinja ne fali, a posjet ovom parku uistinu je jedinstveni doživljaj.
Stara maslina
Ovo stablo masline jedno je od najstarijih stabala masline na Mediteranu, a broji preko 1600 godina. Dan danas daje plodove od kojih se proizvodi ulje ekstradjevičanske kakvoće. U prosjeku daje oko 30 kg plodova, od čega nastane tek oko 4 kg ulja.
Kastrum
Smješten u uvali Dobrika, kastrum je najslojevitiji brijunski lokalitet koji svjedoči o dugogodišnjoj naseljenosti. Prva vila sagrađena je u 1. stoljeću prije Krista. Krajem 4. stoljeće, vila je prerasla u naselje zbijenog tipa s kućama i svim sadržajima potrebnim za funkcioniranje jedne zajednice. Sredinom 5. stoljeća podignuti su obrambeni bedemi oko naselja, a u neposrednoj blizini podignuta je bazilika sv. Marije. Posljednji tragovi života u kastrumu su iz mletačkog razdoblja. Kastrum je mjesto gdje možete proživjeti različita povijesna razdoblja.
Stope dinosaura
Pronađeno je više od 200 otisaka, a vjeruje se da su ovi drevni gmazovi otokom hodali prije više od 100 milijuna godina. Otisci su pronađeni na četiri lokaliteta Velikog Brijuna te na otocima Vangi, Galiji i Vrsaru, no posjetiteljima su dostupni otisci samo na Velikom Brijunu, na rtovima Ploče i Vrbanj. Za bolji doživljaj veličine ovih pradavnih životinja, na rtu Vrban postavljenja je rekonstrukcija dinosaura, točnije teropoda, mesojeda koji je ovim prostorom šetao prije 125 milijuna godina.
Fazanerija
U ovom prostoru se nekada uzgajalo više vrsta autohtone pernate divljači, a danas tamo možete vidjeti zagorske purane, kokoš biserku i paunove. Od 2017. prostor nekadašnje fazanerije djeluje i kao oporavilište za divlje životinje, ptice i gmazove. Cilj ovog mjesta je oporavak životinja koje iz raznih razloga još nisu spremne za puštanje u prirodu.
Mediteranski vrt
U početku se šumski rasadnik koristio za uređenje i obnavljanje šuma, ali su se postupno počele uzgajati ukrasne vrste trajnica, drveća i grmlja. Vrt je osnovan 2007. godine, a obuhvaća površinu od 17 000 m2. Udomljuje 169 vrsta autohtonih biljaka i egzota, a svaka vrsta je obilježena QR kodom koji pruža dodatne informacije.