Iako se većina posjetitelja uputi ravno prema Parizu kako bi vidjela Eiffelov toranj i lutala Louvreom, u Francuskoj ima mnogo drugih magičnih odredišta. Na samo nekoliko sati vožnje vlakom od glavnog grada nalazi se regija Provansa, smještena na jugoistoku uz granicu Italije i Sredozemno more, a mi vam dajemo nekoliko razloga zašto bi trebali otići upravo tamo.
Tržnice na otvorenom
Niste uistinu bili na tržnici na otvorenom dok niste zavirili u jednu u Provansi. Ovdje su tržnice mini svemiri u kojima se prodaje sve, od održivih odjevnih predmeta do svježih proizvoda, domaćih sapuna i obrtničkog sira. Ako ste ljubitelj sira, ovo će biti pravi mali raj.
U gradiću Uzès smjestila se jedna od najboljih tržnica u cijeloj regiji. Njegova je subotnja tržnica ogromna, prostire se na više ulica i trgova. Kad započnete s istraživanjem, sunčeva svjetlost probija se kroz veličanstveno drveće pored ceste, a miris lavande i svježih kruščića ispunjavaju zrak. Zgrabite fougasse (biljni kruh) i pokušajte se uvjeriti da ne trebate kupiti ništa od svega u lokalnoj pekarnici.
Nevjerojatna arhitektura
Svakako, Pariz ima Eiffelov toranj i elegantne balkone od kovanog željeza, ali regija Provansa ima svoje jedinstvene arhitektonske užitke. Ispunjena je impresivnim mjestima koja datiraju još iz Rimskog carstva, srednjovjekovnim palačama i crkvama koje prodiru u selo.
Pont du Gard, rimski akvadukt iz 1. stoljeća nove ere, podvig je rimskog inženjerstva. To je najviši postojeći rimski vodovod, smješten na 50 metara iznad rijeke. Maison Carrée u Nîmesu jedan je od najbolje očuvanih hramova iz nekadašnjeg Rimskog carstva, koji je u 4. stoljeću poslije Krista pretvoren u kršćansku crkvu. Mnogi dvorci i utvrde smješteni su na brežuljcima u cijeloj regiji, poput Les Baux-de-Provence, sela na visokom stjenovitom vrhu brda koje je bilo naseljeno već 6000. godine prije Krista. Arles, koji je nekoć bio glavni grad rimske Provanse, dom je poznatog amfiteatra izgrađenog u 1. i 2. stoljeću naše ere. Mogao je primiti 12.000 gledatelja, željnih promatranja gladijatora u borbi.
Prepustite se domaćoj kuhinji
Francuska je poznata po svojoj neprestanoj ponudi neodoljivih poslastica, a Provansa nije iznimka. Uz sve očite francuske delicije - kroasane, suhu kobasicu, paštetu, sir, makarone, palačinke - i sama Provence ima i neka domaća jela koja su zaslužila da ih probate.
Isprobajte Bouillabaisse, riblji paprikaš specifičan za Marseille, ili Daube, goveđi gulaš za "siromašne". Ne možete pogriješiti ni s najpoznatijim jelom Provanse, Ratatouilleom - složencu napravljenom od rajčice, luka, tikvica, patlidžana, paprike, češnjaka i začinskog bilja.
Istražite umjetnost
Vincent Van Gogh favorizirao je mali grad Arles u Provansi i proveo tamo više od godinu dana krajem 1800-ih. Nizozemski se slikar umorio od života u Parizu i bolovao za sunčevim svjetlima i živahnim bojama Provanse. Ovo je bilo izuzetno plodno vrijeme za Van Gogha gdje su stvorena neka od njegovih najvažnijih djela, "Spavaća soba u Arlesu", "Terasa kafića noću" i "Suncokreti".
Uspjeh Van Gogha, zajedno s drugim značajnim umjetnicima koji su vrijeme proveli u regiji Provansa poput Paula Cézannea, Henrija Matissea, Pabla Picassa, Marca Chagalla i Augustea Renoira, ispunio je ovu prekrasnu regiju s kreativnošću i ljepotom koja se zadržala i do danas. Posjetite Musée Granet u Aix-en-Provenceu ili Fondaciju Vincent Van Gogha u Arlesu. U Nici posjetite Matisseov osobni dom u Musée Matisse ili Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain (MAMAC), uživajući u kavi na terasi s pogledom na grad. U Provansi uistinu ne nedostaje kreativne inspiracije.
Lutajte malim selima
Regija Provence obiluje beskrajnim selima, divnim malim labirintima neobičnih ulica, šarmantnim kućama s krovovima od terakote i slikovitim trgovinama. U njima se lako izgubiti, a to je jedan od najboljih načina za provođenje vremena u Provansi. Možete birati između morskih sela, srednjovjekovnih trgova i mirnih gradova usred polja lavande.
Selo Gordes se tako smjestilo na vrhu litice, a krasi ga nevjerojatni dvorac, mediteransko selo Seillans toliko je strmo da je moguće pristupiti samo pješice, a u Porquerollesu dočekat će vas srednjovjekovno središte i slikovita luka.
Polja lavande i suncokreta
Najmirisnija od svih znamenitosti Provanse su polja lavande i suncokreta. Ne možete posjetiti regiju bez da prođete kraj barem jednog polja, ali to je i cilj. "Plavo zlato" koristi se za sapune, kozmetiku, pa čak i kuhinju, dok se suncokreti beru zbog ulja i sjemenki. Mjeseci između srpnja i kolovoza najbolje su vrijeme za vidjeti oboje.
Najbolja mjesta za uživanje u lavandi su Notre-Dame de Senanque, Cistercian abbey u Gordesu ili Festival lavande u Valensoleu. Suncokrete ćete sigurno sresti uz cestu pa kuda god krenuli, možete ih očekivati.