Zadnji put smo pisali o ukletim mjestima Europe, a danas smo se prebacili na Hrvatsku. S obzirom da smo ograničeni s putovanjima, najbolje je da ove godine Noć vještica provedemo na svom terenu. Pronašli smo nekoliko lokacija za koje se smatra da su uklete, a vama ostavljamo na izbor gdje ćete. Jeste li dovoljno hrabri da ovu Noć vještica provedete na nekom ukletom mjestu?
Kuća u Škrinjarima
Pokraj Vrbovca, u malom mjestu Škrinjari smjestila se kuća koja je najpoznatija po jezivim događajima. Sagrađena je još 1977. i od tada je bez stanara. Koraci, lupanje vrata, plač bebe i krikovi samo su dio jezive atmosfere ove kuće. Prodaje se od 1997. za simboličnu cijenu no i dalje zjapi prazna.
Jedno vrijeme je ova kuća nuđena čak i besplatno onome tko uspije provesti u njoj cijelu noć. Priče kažu da su se neki okušali u ovom izazovu, ali su odustali ili završili u ludnici, neki navodno i s amnezijom. Neki tvrde da krici i silueta koja se može vidjeti pripadaju ženi koja je tamo ubijena i zabetonirana u temelje, dok drugi govore da se čuje plač iz bunara u kojem se navodno utopila djevojčica. Mi nismo išli provjeriti, ali nadamo se da ćete vi biti hrabri.
Sanatorij Brestovac
Nekada najmodernija bolnica za bolesti dišnog sustava danas je samo ruševina kojom lutaju duhovi. Brestovac je sagrađen prije više od 100 godina, a gradnju je inicirao liječnik i novinar Milivoj Dežman koji je bio nesretno zaljubljen u poznatu zagrebačku glumicu Ljerku Šram. Prvi bolesnici su primljeni davne 1909., a među njima je bila i Ljerka Šram koja je bolovala od tuberkuloze. Njoj nažalost nisu uspjeli pomoći i umrla je na rukama Dežmana. Upravo zbog toga se vjeruje da je njezin duh jedan od onih koji lutaju Brestovcem.
No ona nije jedina koja je umrla tamo, brojni plućni bolesnici se nisu uspjeli izliječiti i umrli su u bolnici. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, Brestovac je služilo za ranjenike, no 1945. su Partizani smaknuli sve pacijente koje su tamo zatekli. Uz toliko umrlih uz Brestovcu, možemo samo nagađati čiji duh dan danas opsjeda ovu ruševinu.
Otočić Lokrum
Mali otočić pokraj Dubrovnika poznat je po legendama i dugoj, mračnoj povijesti. Plemići i bogataši su oduševljeni hrlili na otok koji im je uglavnom donio smrt i patnju. Priča kaže da su otok prokleli njegovi prvi vlasnici, benediktinci, jer ih je od tamo protjerala dubrovačka vlast. Da bi se osvetili, cijelu noć su kružili oko otoka s upaljenim, naopako okrenutim svijećama i tako prokleli svakoga tko će otok koristiti za osobno uživanje. Vjeruje se i da se kletva može skinuti, ali samo ako se skupi sav vosak koji je te noći iskapao.
Osim što se 2007. godine na otoku pojavio duh, oni koji su boravili tamo nisu baš imali sreće. Ludvig II. Bavarski je nakon povratka s Lokruma ostao bez prijestolja i pronađen je u mrtav u jezeru par dana kasnije. Brat cara Franje Josipa I. je nakon Lokruma krenuo u Meksiko gdje se proglasio carem, no nakon toga je uhićen, zlostavljan i streljan. Njegova supruga se još jednom uspjela vratiti na otočić no nakon toga je jedva preživjela brodolom i umrla luda u Trstu. Sin Franje Josipa I. i Elizabete Bavarske na ovom je otoku proveo je medeni mjesec, a po povratku je ubio ljubavnicu pa nakon toga i sebe. 30-ih godina prošlog stoljeća s otoka je nestala cijela obitelj koja je živjela u kući na otoku. Ako se nađete na Lokrumu, nemojte uživati jer izgleda da su velike šanse da se nećete dobro nakon toga provesti.
Možda su sve ovo samo priče kojima nas žele preplašiti, možda ima nešto istine o tome. U svakom slučaju sami izgled Brestovca i kuće u Škrinjarima izaziva jezu pa su prigodni za ovaj američki „blagdan“ koji i neke od nas u Hrvatskoj veseli i zabavlja.