Proljeće u Europi donosi proslavu ponovnog rađanja, a Uskrs je vrijeme kada taj duh posebno dolazi do izražaja. Dok je tradicija lova na uskršnja jaja široko poznata, upravo jedinstveni lokalni običaji najbolje prikazuju raznolikost kulturne baštine kontinenta.
Lov na jaja
Tradicija lova na uskrsna jaja datira još iz kasnog 16. stoljeća i razdoblja protestantske reformacije. Vjeruje se da je protestantski reformator Martin Luther organizirao lov na jaja za svoju zajednicu, omogućujući obiteljima sudjelovanje u radosnoj uskrsnoj aktivnosti. Muškarci su skrivali jaja kako bi ih djeca mogla pronaći, pretvarajući običaj u zajedničko slavlje ponovnog rađanja i obnove.
Jaja su dugo bila simbol plodnosti i ponovnog rađanja u različitim kulturama. U predkršćanskim proslavama jaja su predstavljala obnovu Zemlje, a rani kršćani preuzeli su ovo značenje i koristili jaja kao simbol uskrsnuća Isusa Krista. Ova povezanost jaja s Uskrsom učinila ih je prirodnim izborom za blagdanske aktivnosti.
Različite zemlje imaju svoje verzije lova na jaja. U Ujedinjenom Kraljevstvu lov na uskršnja jaja omiljena je tradicija među djecom, a organiziraju ga škole, crkve i lokalne zajednice. To je zabavan način proslave proljeća i radosti otkrivanja skrivenih poslastica. Njemačka tradicija bojanja jaja ide dalje od jednostavnog ukrašavanja. Ostereier, uskrsna jaja, često su oslikana zamršenim uzorcima, simbolima, pa čak i portretima. No nisu samo ukras – u nekim regijama obitelji organiziraju Ostereiersuchen, lov na uskršnja jaja, gdje su oslikana jaja skrivena kako bi ih djeca mogla pronaći.
Jedinstveni lokalni običaji
Osim lova na jaja, mnoge europske zemlje imaju jedinstvene uskrsne običaje koji odražavaju njihovu bogatu povijest i folklor.
U Češkoj i Slovačkoj, na Uskrsni ponedjeljak muškarci pletenim grančicama vrbe nježno "šibaju" žene, vjerujući da će im donijeti zdravlje i vitalnost tijekom godine. Ovaj običaj povezan je s drevnim obredima plodnosti, a vrbove grančice često su ukrašene šarenim vrpcama. Tijekom rituala pjevaju se tradicionalne pjesme, dodajući veselu notu ovom starinskom običaju.
Švedska ima tradiciju koja se zove Påskkärringar u kojoj se djeca na Veliki četvrtak ili Veliku subotu odijevaju kao "uskrsne vještice", u stare odjevne komade i marame te nose metle. Odlaze od kuće do kuće, pjevaju pjesme i traže slatkiše, nešto slično Halloweenu. Ovaj veseli običaj ima korijene u starim vjerovanjima o vješticama i proljetnim ritualima plodnosti.
Śmigus-Dyngus je poljski običaj koji se odvija na Uskrsni ponedjeljak. Ovo su izvorno bili odvojeni običaji, Śmigus je uključivao simbolično poljevanje vodom, dok je Dyngus nudio priliku da se izbjegne poljevanje podmićivanjem ukrašenim jajima. Danas se ovaj relativno bezopasni skup rituala pretvorio se u pravu nacionalnu vodenu borbu. Više ne uključuje samo mlade, već su svi dobrodošli. Koriste se vodeni pištolji, boce s vodom, vodeni baloni, morate biti spremni na sve.
Ako ste ove godine odlučili malo drugačije proslaviti Uskrs, svakako preporučujemo neke od navedenih destinacija. Isplanirajte svoje uskrsno putovanje i pridružite se lovu na jaja ili lokalne tradicijama. Do odabrane destinacije vas voze profesionalni vozači Ultra kombi transfera. Javite nam se na 098 9900 913 ili na info@ultrakombitransfer i rezervirajte svoj prijevoz. Vidimo s ena putu!