Plitvička jezera su najstariji i najveći nacionalni park u Hrvatskoj. Zbog svoje nevjerojatne ljepote, park je oduvijek je privlačio brojne posjetitelje pa je već 1949. godine proglašen nacionalnim parkom. Osim ove titule, zaslužio je i mjesto na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine zbog svoje jedinstvene univerzalne vrijednosti, procesa osedravanja. Iako jezera čine tek 1% parka, upravo njima se dolazimo diviti.
Programi obilaska jezera
Jezerski sustav Plitvica sastoji se od 16 imenovanih i brojnih manjih jezera. Jezera su podijeljena na Gornja i Donja jezera. Gornja jezera su formirana na nepropusnim dolmitima, a čine ih: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Gornja jezera su prostranija i blažih obala dok su Donja usječena u uski kanjon strmih padina. Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod spadaju u Donja jezera. Cijeli sustav jezera završava slapovima Sastavcima gdje počinje tok rijeke Korane.
Kako bi se posjetitelji lakše kretali po jezerima, imaju na izbor 8 programa obilaska. Programi na Ulazu 1 (sjeverni ulaz) označeni su zelenom bojom, a na Ulazu 2 (južni ulaz) narančastom. Ovisno o želji, vremenu i fizičkoj spremnosti možete birati staze od 3,5 km za koju vam treba 2 - 3 sata do staze od 18,3 km koja traje 6 – 8 sati. Ovisno o programu koji odaberete možete samo pješačiti ili hodanje kombinirati s vožnjom na elektrobrodom po jezeru Kozjak i panoramskim vlakom.
Sve staze su jasno označene i zabranjeno je hodati van staze. Osim toga, ne smijete oštećivati drveće, brati biljke, uznemiravati i hraniti životinje, kupati se, pecati, kampirati te naravno, paliti vatru i bacati smeće. Na jezeru Kozjak možete i unajmiti čamac za 4 osobe po cijeni od 70 kn/sat.
Planinarenje
Više od 80% parka čini šuma pa je planinarenje neophodno za potpuni doživljaj ljepote koja se nudi. Već 1894. godine je bila uređena staza koja vodila na vrh Tupi Medveđak, a 1900. šumski put koji je vodio na vrh Oštrog Medveđaka. Osim dvije planinarske staze, postoje dvije poučno rekreativne staze, Čorkova uvala i staza Plitvica.
Kako bi sve prošlo bez problema, prije polaska obavezno proučite stazu koju ste odabrali, a ne krećite bez karte staze. Pratite oznake i krećite se isključivo označenom stazom. Imajte na umu da je prostor u kojem se krećete dom brojnih životinjskih vrsta. Nemojte ih dirati, hraniti ni uznemiravati, ali nastojte dovoljno glasno razgovarati kako bi vas čule i na vrijeme se udaljile sa staze. I nikada ne planinarite sami.
Info o parku i akcije u rujnu
Ulaznice možete kupiti online i birate dan i termin u kojem želite posjetiti park te se tog termina morate držati. Broj ulaznica je ograničen pa savjetujemo da kupnju obavite online. Ukoliko se ulaznice ne rasprodaju online, budu dostupne i na blagajnama na ulazima. U cijenu ulaznice je uključena i vožnja elektrobrodom te panoramskim vlakom, ali i osiguranje od nezgoda. Cijene možete provjeriti na službenim stranicama parka.
Psima je dopušten ulaz u NP, ali u svakom trenutku moraju biti na povodcu.
Radno vrijeme parka se mijenja ovisno o dobu godine, ali je otvoren svaki dan. Trenutno radi od 7 – 19 h, no za izmjene ćete morati provjeriti na njihovom webu.
Ovaj rujan u parku dolazi s popustima kako bi mogli iskusiti čari početka jeseni na Plitvicama. Osim snižene cijene ulaznica, čekaju vas i posebne ponude aranžmana u hotelima, ali i bogata gastro ponuda. Koje su točno akcije u rujnu morat ćete provjeriti na njihovim stranicama.