Europa je kontinent bogate povijesti, raznolikih kultura i nevjerojatno šarolikih tradicija. Iako mnogi putnici dolaze radi poznatih znamenitosti i povijesnih gradova, pravi dragulji često se skrivaju u običajima i festivalima koji odražavaju jedinstveni duh svakog naroda. Svaka zemlja, svaki grad, pa čak i svako selo, imaju svoje jedinstvene običaje koji se često prenose s generacije na generaciju.
La Tomatina
Kada pomislite na Španjolsku, vjerojatno vam na pamet padnu flamenco, tapasi i korida. Ali jeste li čuli za La Tomatinu? Svake godine, posljednje srijede u kolovozu, mali grad Buñol pretvara se u bojno polje prekriveno rajčicama. Tisuće ljudi dolazi sudjelovati u ovom ogromnom "ratu" gdje jedini projektili koji lete su zrele rajčice. Pripremite se za puno zabave, ali i za tuširanje nakon bitke.
Bitka narančama
Iz Španjolske selimo se u Italiju, točnije u grad Ivrea. Tijekom karnevala u veljači, stanovnici sudjeluju u "Bitci narančama". Ova tradicija potječe iz 19. stoljeća kad se stanovništvo pobunilo protiv feudalnog vladara i bacalo hranu. U početku su se stanovnici gađali jabukama i grahom, a onda su početkom 20. stoljeća kao "oružje" odabrane naranče. Mnogi u borbi nose štitnike i kacige, ali ipak se nađu oni hrabriji koji najčešće završe s krvavim nosom.
Svjetsko prvenstvo u nošenju žena
Ako ste mislili da su bitke rajčicama i narančama neobične, finska ima još bolju tradiciju. Svake godine u mjestu Sonkajärvi održava se Svjetsko prvenstvo u nošenju žena. Parovi iz cijelog svijeta natječu se tko će najbrže preći stazu s preprekama dok muškarci nose svoje partnerice na leđima. Pobjednik osvaja količinu piva jednaku težini svoje partnerice. Čini se da Finska stvarno zna kako spojiti sport i zabavu. Ako ste zainteresirani za ovo natjecanje, dobro je znati da ne morate biti u braku, ali žena mora imati barem 49 kilograma.
São João
U Portu se 23. lipnja svake godine slavi Noć sv. Ivana, odnosno São João, jedan od najživopisnijih festivala u Portugalu. Stanovnici izlaze na ulice naoružani plastičnim čekićima kojima simbolično udaraju prolaznike po glavi za sreću. Festival obožavaju sudionici svih uzrasta, a osim čekića, popularno je bacanje češnjaka na prolaznike i puštanje balona na vrući zrak. Noć završava spektakularnim vatrometom nad rijekom Douro.
Wianki Festival
U Krakovu se svake godine 21. lipnja održava Wianki festival, što znači "festival vijenaca". Tijekom ovog festivala, djevojke pletu cvjetne vijence i puštaju ih niz rijeku Vislu. Festival je povezan s drevnim poganskim običajima i slavi dolazak ljeta. Iako je Crkva pokušala eliminirati ta praznovjerja i običaje, oni su se sačuvali kao pučka svetkovina bez poganskih elemenata. Noć završava velikim vatrometom i koncertima.
Europa nudi fascinantne i ponekad neobične festivale koji spajaju ljude, nude nezaboravna iskustva i bolji uvid u lokalnu kulturu. Ako želite iskusiti kako je biti lokalac, naš savjet je da se pridružite nekom od festivala ili svoje putovanje planirate oko njih. Za prijevoz se javite nama na info@ultrakombitransfer.com ili na 098 9900 913. Vidimo se na putu!