Kopački rit dom je tisućama bioloških vrsta i nikada nije isti. Izgled cijelog parka ovisi o intenzitetu poplava i količini nadošle vode iz Dunava pa tako redovito mijenja svoje lice. Najvrjedniji je zoološki rezervat u Hrvatskoj u kojem se svake godine gnijezdi oko 140 vrsta ptica. Osim bogatog biljnog i životinjskog svijeta, u Kopačkom ritu smjestio se dvorac Tikveš koji daje ovom parku i povijesnu dimenziju. Kopački rit park je prirode u kojem se možete odmoriti, rekreirati, posjetiti neke od atrakcija, a i svjetski je poznato mjesto za promatranje ptica.
Što raditi u Kopačkom ritu?
Osim što možete uživati u jedinstvenoj prirodi, Kopački rit nudi nekoliko atrakcija koje možete posjetiti.
Kompleks dvorca Tikveš
Kompleks su izgradili članovi teschenske loze obitelji Habsburg u 19. stoljeću. Tijekom povijesti je ovo mjesto, kao i danas, bilo poznato lovno središte koje su rado posjećivali svi, od državnika do slavnih osoba. Vrlo često ga je koristio i Tito pa je u širem kraju danas poznat i kao Titov dvorac. Kompleks se sastoji od šuma i perivoja unutar kojih su smješteni stari dvorac, novi dvorac s aneksom, kapelica Papinog blagoslova i prateći objekti s restoranom te novootvoreni prijamni centar s izložbom i suvenirnicom.
Multimedijalna izložba
U maloprije spomenutom prijemnom centru nudi se niz interaktivnih izložaka u kojem će uživati i mali i veliki. Izložba se sastoji od raznih projekcija i izložaka na temelju kojih možete dobiti puno bolji uvid u sve što park pruža. Jedan od izložaka je i Orao koji je simbol parka. Veličina i snaga ove ptice su impresivni, a pomoću siluete na zidu možete usporediti raspon njegovih krila sa svojim raširenim rukama.
Šetnica bijelog lopoča
Šetnica je duga 2550 metara, a osim lopoča, okruženi ste s bogatom vegetacijom Kopačkog rita. Šetnica povezuje prijemni centar s pristaništem brodova preko jezera Mali Sakadaš. Otvorena je i dostupna tijekom cijelog dana, a u šetnji će vas pratiti pjev ptica koji cijelom iskustvu daje posebnu čar.
Ladanjska vila
Ova vila podignuta je u 19. stoljeću, a u njoj su jedno vrijeme živjele sluge. Za vrijeme Tita, vila je služila kao smještaj za njegove brojne goste. Legenda kaže da je Aleksandar Karađorđević u vili zatočio svojeg, navodno ludog brata Đorđa te na taj način sebi osigurao prijestolje.
Suvara – mlin na konjski pogon
Na samom ulazu u park smjestio se mlin karakterističan za te krajeve u 19. stoljeću. Područje na kojem se nalazi nije bilo pogodno za rad vodenica ni vjetrenjače pa su počeli nicati mlinovi na suhi ili konjski pogon. Ova mala kružna građevina se sastoji od tri dijela – mlinskog i pogonskog prostora te mlinareva stana. Najvažniji dio suvare bio je uređaj za mljevenje kojeg su pokretali konji. Za jedan sat mogli su samljeti tridesetak kilograma pšenice.
Pristanište Veliki Sakadaš
Osim što se ovdje možete ukrcati na turističke brodove, kanue ili čamce, pristanište je idealno mjesto za odmor i opuštanje s pogledom na prostrano jezero. Jezero je nastalo 1926. godine kada se prilikom velike poplave urušio obližnji nasip. Oko jezera se uvijek može vidjeti nekoliko različitih vrsta ptica, a ovisno o vodostaju i riječne školjke, rakovi, žabe ili jata riba u plićaku.
Slika preuzeta s earth.google.com