Putno osiguranje jedna je od prvih stvari koje bi trebali kupiti prije putovanja. Bez obzira koliko vi oprezni bili, ne možete predvidjeti što bi se moglo dogoditi. Uvijek postoji rizik poput otkazanog leta, krađe, gubitka prtljage ili potrebe za hitnom medicinskom pomoći. Putno osiguranje vam dođe kao financijska zaštita od tih nepredvidljivih događaja. Putovanje bi trebalo biti uzbudljivo, a ne stresno, zato stres možete izbjeći osiguranjem.
Kako odabrati putno osiguranje?
Cijena nije uvijek najbolji pokazatelj dobrog putnog osiguranja. Najskuplje police možda neće pokrivati aktivnosti kojima se planirate baviti. Kako bi odabrali najbolje putno osiguranje za sebe u obzir morate uzeti sljedeće faktore.
1. Pokrijte svoje aktivnosti
Planirate li se baviti nekim uzbudljivim ekstremnim sportovima dok ste na putovanju? Provjerite jesu li obuhvaćeni određeni sportovi ili aktivnosti. Ako želite npr. skijati ili skakati padobranom, mnoge police to neće pokriti. Možda ćete morati platiti dodatno pokriće ili odabrati drugo osiguravajuće društvo.
2. Odredite vrijednost svojih stvari
Većina polica osigurat će vaše stvari do određene granice. Zbog toga je najbolje razmisliti što uzimate sa sobom. Na primjer, ako putujete s malo stvari trebat će vam malo pokrića. Međutim, ako putujete s fotoaparatom, laptopom ili skupim nakitom, za to će vam trebati veća pokrivenost. Odredite vrijednost svih svojih stvari i provjerite je li vrijednost koju je polica spremna osigurati jednaka ili veća. Provjerite je li vrijednost dovoljno visoka u dijelu police o izgubljenoj prtljazi. Ako zrakoplovni prijevoznik izgubi vašu prtljagu, dobro je provjeriti je li vrijednost dovoljno visoka za sve vaše stvari unutra, kao i za samu prtljagu.
3. Je li medicinska skrb dio vašeg putnog osiguranja?
Medicinska skrb putnog osiguranja namijenjena je hitnim situacijama, a ne uobičajenoj svakodnevnoj medicinskoj skrbi. Na primjer, ako ste na Tajlandu i odlučili ste probati njihove „delicije“ na krivom mjestu i pritom se otrovali hranom, vaše putno osiguranje će vam pokriti svu medicinsku njegu koja vam je potrebna u bolnici. Međutim, ako uzimate redovite lijekove, to morate dogovoriti prije putovanja jer se ne klasificira kao "hitna" skrb.
Dobro je istražiti zemlje koje posjećujete, jer zemlje poput SAD-a i Norveške imaju vrlo skupu medicinsku skrb. Provjerite zdravstveni budžet koji je dodijeljen vašoj polici, većina će osiguravajućih kuća zahtijevati da platite u bolnici, a zatim zatražite povrat.
4. Je li otkazivanje putovanja pokriveno vašim putnim osiguranjem?
Otkazivanje putovanja važno je ako putujete u samostalnom aranžmanu. Na primjer, ako aviokompanija otkaže vaš let ili morate otkazati svoje putovanje zbog nepredvidivih okolnosti, putno osiguranje će pokriti otkazivanje. Provjerite uključuje li vaša polica putnog osiguranja otkazivanje putovanja zbog bolesti COVID-19.
5. S kim idete i koliko dugo?
Kako biste pronašli najbolje osiguranje za sebe osobno, razmislite o tome koliko putujete i s kim putujete. Ako puno putujete unutar jedne godine ili na dulje vrijeme, odabir godišnjeg pokriće može biti jeftinije. Ako putujete s obitelji ili partnerom, možda ćete moći dobiti bolju ponudu odabirom police za obitelj ili par.
Sigurnosti nikada dosta, posebno u ovom čudnom vremenu. Za bezbrižno putovanje treba se pripremiti bolje nego ikada. I još jedan savjet.. Uvijek čitajte sitna slova!