Učitavanje

Samobor je omiljeno mjesto Zagrepčana za mini izlet i ako vam nije jasno zašto, onda očito tamo još niste bili. Udaljen tek pola sata vožnje od glavnog grada, Samobor nudi obilje zelenila, mir i naravno, najfinije kremšnite. Jedan je od onih gradića koje kad posjetiš jednom, moraš se vratiti ponovo. Tako se i mi uvijek vraćamo. Legenda kaže da ako popiješ vodu iz zdenca na trgu, opet ćeš se vratiti. Mi nismo pili, ali uvijek nas nešto vuče natrag, pa taman samo popiti kavu na suncu.

Stari grad Samobor

Ako vas put odvede do Samobora, a sigurni smo da hoće, nekoliko lokacija ne smijete propustiti. Kao na primjer Stari grad Samobor.

Kroz stoljeća su brojni kraljevi i plemići bili gospodari Samobor-grada, a dao ga je izgraditi češki kralj Otokar 1268. godine. Velikaške obitelji su ga godinama nadograđivale, neke u njemu živjele, a neke samo posjedovale. Zbog sukoba vlasnika i stanovnika slobodnog trgovišta Samobor je od kraja 15. stoljeća do 1769. godine trajao je sudski proces koji je evidentiran u knjizi koju danas možete vidjeti u Samoborskom muzeju. 1902. godine je, tada već zapušteni, Samobor-grad završio u vlasništvu trgovišta za 5293 krune i od tada služi kao turistička atrakcija.

Iako su danas tu samo ostaci, kad ga vidite, jednostavno ga ne možete ne posjetiti. Istina je da ćete se malo morati penjati uzbrdo, ali sigurni smo da vam neće biti žao. Moramo napomenuti da je ulazak među ruševine Staroga grada moguć isključivo na vlastitu odgovornost.
Još jedna zanimljivost vezana uz ovaj simbol grada Samobora je da je Jackie Chan skoro umro tamo snimajući film Božji oklop.

Samoborski muzej

Samoborski muzej je nekadašnji dvorac Ferde Livadića koji je u njemu okupljao hrvatske narodne preporoitelje. U tom dvorcu je prvi puta zapjevana ilirska budnica “Još Hrvatska nij’ propala”, a za klavirom je svirao i veliki Franz Liszt. Danas u muzeju možete pronaći sve što je važno za povijest samobora, od fosila i prapovijesnih ostataka, povelje kralja Bele IV. do tisuće stranica višestoljetne tužbe između vlasnika Staroga grada i Samobora gore spomenute.

Muzej radi svaki dan osim ponedjeljka i blagdana, a ulaznica je 20 kn za odrasle, a 15 kn za djecu, studente i umirovljenike. Svakoga četvrtka, od 17 -19 h ulaz u muzej je besplatan za sve posjetitelje.

Trg kralja Tomislava

Glavni trg Samobora je orijentir i za domaće i za goste i to već stoljećima. Zvali su ga „plac“ i „Glavni trg“, a današnje ime dobio je 1925. godine povodom obilježavanja tisućljeća hrvatskog kraljevstva. Nekada je bio zapuštena površina puna jama i korova, a početkom 19. stoljeća je počeo dobivati prepoznatljive konture. Sve zgrade trga uređene su u kasnobarkonom, klasicističkom ili secesijskom stilu i zaštićeni su spomenici. Današnji izgled trga stvoren je 2002. godine, idealan za ispijanje kava na suncu i uživanje u slavnim samoborskim kremšnitama. Plus je što nema golubova koji će vas ometati, tek pokoji vrabac. Onaj zdenac koji smo spomenuli na početku nalazi se na ovom trgu.

Trg kralja Tomislava sigurno ne možete fulati, a ako vam je samo do šetnje, par koraka je dovoljno da se iz centra uputite u šumovito brdo Tepec i pronađete mir na najljepšem samoborskom šetalištu Anindol.

Više iz kategorije

15.
tra
Napisao Ultra kombi transfer

10 plaža Španjolske koje oduzimaju dah

12.
tra
Napisao Ultra kombi transfer

Albanija - neotkrivena ljepota Mediterana

10.
tra

Pitanja? Komentari? Nedoumice? Javite nam se!

  • Ultra Media Mass j.d.o.o.
  • Adresa: Ede Murtića 6, Zagreb
  • Kontakt: +385 (98) 9900 - 913
  • E mail: info@ultrakombitransfer.com
  • Radno vrijeme: 00:00-24:00