Dom prekrasne arhitekture, zapanjujućih palača, šarmantnog Starog grada s živopisnim noćnim životom i još mnogo toga!
Rumunjska je najveća država jugoistočne Europa, a njezin glavni grad, Bukurešt ima oko 2 milijuna stanovnika. Kao jedna od najsiromašnijih država EU idealna je za one situacije kada vam se putuje, a nemate baš puno novaca za izdvojiti. Cijene su male, ali je povijest velika i definitivno imate što za vidjeti. Ako se odlučite na putovanje do Bukrešta, mi vam donosimo nekoliko lokacija koje ne smijete propustiti.
Palača parlamenta
Palača parlamenta ili Kuća naroda, kako je bila prvobitno nazvana, je druga najveća građevina na svijetu. Već vam je to dovoljan razlog za posjetu. Gradnja ovog parlamenta je bila najskuplja u Europi, a krenula je u vrijeme teškog financijskog stanja u Rumunjskoj, točnije 1984. godine za vrijeme vladavine Nicolae Ceausescua. Tijekom gradnje iskopano oko 3 milijuna tona mramora koji se nije smio koristiti za ništa drugo osim za palaču, a sav materijal i radna snaga morali su biti iz Rumunjske. Nakon revolucije 1989. i smrti Ceausescua radovi su sporo napredovali pa i dan danas ima nezavršenih dijelova.
Stari grad
U prošlosti Bukurešt nije baš imao neko mjesto gdje bi se ljudi okupljali pa je Gradsko vijeće odlučilo da gradu treba takvo nekakvo mjesto. Odredili su nekoliko ulica za to područje, postavili kaldrmu i zabranili veći dio prometa. Tako je nastao najnoviji stari grad. No šalu na stranu, Stari grad Bukurešta je srce grada, upotpunjen povijesnim zgradama i živopisnim noćnim životom, a preživio je i Drugi svjetski rat i komunističku vlast u Rumunjskoj. Najbolji je dio grada za iznajmiti smještaj zbog svoje centralne lokacije što ga čini i idealnim mjestom za početak istraživanja. Velik dio zgrada su izgradili talijanski i francuski arhitekti, a i većina imućnijih Rumunja se tamo prije komunizma i školovala. Stari grad je i poznat pod nazivom Balkanski Pariz što ne čudi jer su nakon školovanja u Francuskoj, rumunjski arhitekti razvili stil sličan, nećete vjerovati, francuskom.
Arcul de Triumf
Trijumfalni luk jedna je od najpoznatijih znamenitosti Bukurešta (iako vam je prva asocijacija kad ga vidite Pariz). Prvi luk podignut 1878. godine, a bio je izrađen od drveta i sagrađen je u žurbi kako da bi pobjedničke trupe mogle marširati pod njim nakon što je Rumunjska stekla neovisnost. 1922. luk je obnovljen u spomen na napore Rumunjske u Prvom svjetskom ratu. Ukrasne osobine luka su bile izrađene od žbuke pa su s vremenom počele propadati. Zbog toga je luk još jednom obnovljen - ovaj put s kamenom. Arcul de Triumf otkriven je u svom trenutnom obliku 1936. godine. Kao i u Parizu, spomenik se nalazi 4-5 kilometara od centra u središtu kružnog toka. Iako se terasa na luku prije otvarala samo u posebnim prilikama, od prošle godine otvorena je cijelu godinu i nudi vam veličanstveni panoramski pogled na grad.
Ceausescu Mansion
U vrijeme kada su Rumunji živjeli u teškom siromaštvu njihov fašistički vođa Nicolae Ceausescu i njegova supruga Elena živjeli su u ovoj vili. Jedna od najvažnijih stvari u Bukureštu je istražiti Ceausescuov dvorac kako biste stekli pravi osjećaj nedavne povijesti ove nevjerojatne nacije. Dvorac je ogroman i jako sliči aristokratskim domovima i palačama francuskih i britanskih plemića iz 17. i 18. stoljeća. Elaborati, šarene freske i mozaici ukrašavaju zidove, a namještaj je izrađen od najkvalitetnijih materijala. Ovaj dvorac je savršen primjer stanja u Bukureštu tijekom 70-ih i 80-ih, to jest, razlike između bogatog i siromašnog.
Ako želite odmor od razgledavanja dok ste u Bukureštu, u centru grada i oko njega postoje brojni lijepi parkovi i vrtovi, savršeni ako tražite mirno mjesto za opuštanje ili šetnju. Vrtovi Cismigiu sjajno su mjesto za izgubiti vrijeme u prirodi, posebno ljeti kada je moguće iznajmiti brod na jezeru. Još jedno mjesto za istraživanje je Park Carol - nazvan po prvom rumunjskom monarhu kralju Carolu I. Postoji puno parkova za istraživanje, pa ako je toplo i sunčano, sigurno ćete se lijepo provesti u jednom od njih.